UWAGA! Na stronie zamieściliśmy linki do sklepów, które zostały przez nas sprawdzone pod względem wiarygodności oraz posiadają oryginalne produkty.
Łysienie plackowate to choroba, w czasie której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, a w efekcie do wypadania włosów. Z czasem na skórze głowy powstają pozbawione włosów, nieestetyczne plamy, kształtem przypominające placki – stąd ich nazwa. Wbrew pozorom łysienie plackowate nie dotyczy jedynie skóry głowy, a wszystkich miejsc w których znajdują się włosy np. brwi.
Łysienie plackowate rozwija się już we wczesnym dzieciństwie bądź w wieku dojrzewania. Pierwsze „placki” na głowie pojawiają się u osób w wieku pomiędzy 20., a 40. rokiem życia. Wbrew pozorom nie jest wcale tak, że problem ten dotyczy wyłącznie mężczyzn. Leczenie choroby jest tym trudniejsze, im wcześniej zaczną pojawiać się jej pierwsze oznaki.
Jakie mamy przyczyny łysienia plackowatego? Na te pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Naukowcy nie są bowiem stuprocentowo pewni, co wywołuje uszkodzenie mieszków włosowych. To, co do tej pory udało się ustalić to fakt, że łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną. Mówiąc prościej, układ odpornościowy chorej osoby samoistnie atakuje mieszki włosowe, uważając je za „obce”. Reakcja organizmu zapoczątkowuje zmiany o charakterze zapalnym, co w efekcie przekłada się na wypadanie włosów. Mimo, iż jest to choroba autoimmunologiczna, bardzo często współwystępuje z innymi dolegliwościami – atopowym zapaleniem skóry, bielactwem, zapaleniem tarczycy, zapaleniem jelita grubego, reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczeniem rumieniowatym, a także cukrzyca typu 1. W przypadku wielu osób łysienie plackowate jest dziedziczone. Naukowcy udowodnili również, że na chorobę tą zapadają częściej bliźnięta jednojajowe oraz osoby z zespołem Downa. Pewna grupa naukowców stwierdziła także, że łysienie plackowate należy do grupy schorzeń psychodermatologicznych. Utrata włosów jest więc spowodowana zaburzeniami na tle nerwowym, stresem i częstymi zmianami stanów emocjonalnych.
Jak leczyć łysienie plackowate? To również nie jest takie proste. Choroba ta jest stosunkowo ciężka, przez co same leczenie jest długotrwałe i w wielu przypadkach… nieskuteczne. Wszystko zależy od wieku, stopnia zaawansowania choroby, a także potencjalnych efektów ubocznych. Z objawami łysienia plackowatego powinniśmy udać się do dermatologa. Lekarz przepisze nam, zależnie oczywiście od wielu czynników, specjalne preparaty do stosowania na skórę głowy. Większość ze specyfików zalecanych przez lekarzy stymuluje porost włosów. Niestety, niektóre z nich mogą wywołać reakcje alergiczne. Stosunkowo dobrym rozwiązaniem są preparaty o działaniu immunosupresyjnym – stosowane miejscowo lub doustnie.
W przypadku łysienia plackowatego zalecana jest fotochemioterapia, a także krioterapia. Obydwie metody cechują się taką samą ilością wskazań jak i przeciwskazań. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia łysienia plackowatego jest immunoterapia miejscowa – zabieg polegający na tzn. wywoływaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą specjalnie dobranych alergenów kontaktowych. Sama forma leczenia dobierana jest zgodnie z rodzajem choroby, wiekiem pacjenta oraz jego przeciwskazaniami zdrowotnymi.